Twój pupil Koty, psy, papugi, chomiki - czyli małe szczęście w domu

Chryzantemy z Praszki

Dekoracje jesienne
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Bardzo ceniona w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa znaleziona na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie. W wielu krajach azjatyckich ofiarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie najczęściej jesienią, od połowy sierpnia do października. A w odległości tylko paru kilometrów znajdziemy coś całkiem odmiennego.

Mieści się tam uprawa kwiatów chryzantem. Jedna z największych i najlepszych w Polsce. Na pewno trzeba wybrać się tam, nawet po to, aby zobaczyć to na własne oczy. Regularnie organizowane są dni otwarte, gdy to możemy obejrzeć najładniejsze okazy i najnowsze gatunki. W Polsce chryzantemy zwykle kupujemy na przełomie października i listopada, kiedy to zanosimy je na cmentarz.

To ogromna szkoda, że są tak bardzo kojarzone jako ”kwiaty na cmentarz”, bo rośliny te sprawdzają się doskonale jako ozdoby do ogrodów i balkonów. Są zdecydowanie bardziej odporne niż najczęściej kupowane pelargonie i surfinie.
Jesienny czar chryzantem
Napisał: ankakay
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Mamy bardzo wiele gatunków chryzantem, a wszystkie są bardzo dekoracyjne. Można wybierać z bogatej palety barw - od białych, przez różowe, pomarańczowe, żółte do czerwonych i bordowych. Można znaleźć odmiany o malutkich kwiatkach, tych w średnim rozmiarze a także wielkich jak męska pięść.

Tworzą przepiękne kolorowe kule w doniczkach i nie da się od nich oderwać wzroku. Gdy używamy nawozów sztucznych, istotne jest ich opóźnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może opóźnić kwitnienie. Inną niebagatelną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli ścięcie niezdrewniałych gałązek tak, by zostało pod tym miejscem ok. 7 liści.

Należy to zrobić trzykrotnie w ciągu hodowli roślin. Inne użyteczne zabiegi pielęgnacyjne to skrócenie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz uważne nawożenie, ponieważ kwiaty czerpią sporo składników mineralnych. Gleba powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5. Chryzantema zwykle ma wysokość ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może urosnąć na nawet 1 metr (nasze chryzantemy).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-15 06:41:02
Tagi: kwiaty, ozdoby, chryzantemy, gleba