Twój pupil Koty, psy, papugi, chomiki - czyli małe szczęście w domu

W jaki sposób właściwie sadzić kwiaty

kwiaty
Napisał: James Jordan
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/jamesjordan/3553402575/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią bardzo liczną grupę kwiatów kojarzonych z porą jesienną i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, dostępne w każdej kwiaciarni. Występująca dziko w licznych regionach Azji, dynamicznie zyskała na popularności nie tylko w Polsce, lecz także całej Europie. W dzisiejszych czasach można wyszukać znacznie dużo podgatunków chryzantem (http://chryzantemy.pl/), pasujących do najróżniejszych warunków atmosferycznych oraz okazji – dla przykładu zimujące, późne, niskie oraz wysokie, o małych bądź pełnych kwiatach.

Chryzantemy w dwudziestym pierwszym wieku znacznie zyskują na popularności w kraju – chociaż nadal głównie są kojarzone jako kwiaty listopadowe albo zaprojektowane na Zaduszki, bardzo często są sadzone dla ozdoby bez specjalnych okazji. W znakomitej większości chryzantema ogrodowa (w sadzonkach) pochodz z Azjii – Chin, Korei oraz Japonii. Nazwa ma szlachetny rodowód, gdyż Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nic dziwnego, iż w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tejże grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, lecz również w gruncie - złocień koreański czy złocień arktyczny.

Wysokość zależy od gatunku, trzeba przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm! Zdecydowanie warto wiedzieć, iż chryzantemy odgrywają te same role w kulturze azjatyckiej, jak w Europie i Ameryce róże. Tak samo, jak w kręgu europejskim, czerwona barwa tego kwiatu jest uważana za wyznanie romantycznych uczuć. Poza tym w kraju kwitnącej wiśni złota chryzantema została symbolem widocznym na herbie cesarzy; w ludowej chińskiej medycynie uważano, iż płatki kwiatów chryzantemy wrzucone do kąpieli zapewnią długowieczność. Prawdopodobnie wynika to ze sporej odporności tych pięknych, unikatowych kwiatów – jako nieliczne potrafią przeżyć przymrozek nie tracąc walorów estetycznych. Z jakich powodów o kwiatku takim jak chryzantema wielkokwiatowa (katalog chryzantemy.pl) mówi się, że przywodzi na myśl złoto? Najważniejszym tego powodem jest pochodzenie określenia od greckiego słowa chryzos, które znaczy właśnie tę barwę.

W naszym kraju uprawiana jest chryzantema tak zwana Zawadzkiego, jaka przypomina zwyczajną stokrotkę. Ma żółty środek i białe płatki wokół niego. Kwiaty te możemy z sukcesem sadzić już od początku wiosny, a proces zakończyć można wraz z początkiem lata.
Chryzantema
Napisał: Maria Meehan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Pod względem pielęgnacji chryzantemy należą do roślin średnio wymagających. Opłaca się zasadzać je z sadzonek, ale spotykane są także inne techniki – dla przykładu z korzeni.

Można je sadzić zarówno w wiosnę, jak i w lato, lecz w przypadku wybranych szczególnych odmian – chociażby zimujących – najbezpieczniej dopasować ich charakterystykę do pory sadzenia. Potrzebują one światła słonecznego i z tego powodu zdecydowanie warto mieć je w szklarni; potrzebują także dużej ilości wody oraz dobrze nawożonej gleby, niezbyt często jednak padają ofiarą pasożytów. Znakomicie za to wytrzymują niskie temperatury. W celu uzyskania estetycznych i okrągłych kwiatów trzeba trzykrotnie podczas roku zrobić tak zwane uszczykiwanie, czyli usunięcie końcówek świeżych pędów. Na pewno warto pamiętać, że przesadzanie nie stanowi trudności pielęgnacji chryzantem, o ile wykonuje się je na bieżąco.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-12 06:32:15
Tagi: kwiaty, ozdoby, wiosna, gleby